Akcie 2023/2024

Poznávame nárečia našich predkov

 

Pomaly sa už stáva tradíciou, že naša pégečka sa ako jediná stredná odborná škola v Lučenci pravidelne zúčastňuje súťaže Poznávame nárečia našich predkov.

Tento rok sa tak udialo 26.apríla 2024 v Dome Matice slovenskej v Lučenci. Čítanie textov v novohradskom nárečí si prišli vyskúšať žiačky 1. a 2.ročníka            , z ktorých sa šťastie usmialo na Olíviu Alabánovú z II.C triedy (odniesla si prvenstvo), Katarínu Farkašovú a Viktóriu Matuškovú z II.A triedy (obe sa umiestnili na 2.mieste) a tretie miesto obsadila Martina Severíniová z I.A. Teší nás, že v radoch mladej generácie sa nájdu svetlé výnimky, ktorým aj v dnešnej digitálnej dobe srdce poskočí pri dotyku so slovesným folklórom.

Všetkým súťažiacim ďakujeme za vzornú reprezentáciu a víťazkám srdečne blahoželáme.

                                                                                                                                                                                                                                                                                       Št.

Ako Dežo Hoffmann fotil Beatles

 

Daždivý deň, sklesnutá nálada, premočený autobus. Áno, takto to bolo v deň 24.4.2024, keď sme sa my pégečkári z Lučenca vybrali do Zvolena na divadelné predstavenie pod názvom Dežo Hoffmann: Fotil som Beatles.

Všetci sme boli znudení upršanou cestou, avšak po príchode do Divadla J.G.Tajovského  sa naša nálada otočila o 180 stupňov. Nevedeli sme, čo máme od predstavenia čakať, ale, poviem vám, stálo to za to. Herci nám ukázali, čo je to dokonalé divadlo, a priblížili nám časy, keď svet nebol taký ružový ako dnes. Dokonca niektorých z nás to dojalo, čo som fakt nečakal. Jednoducho povedané, bola to čistá fantázia.

A ako divadelný zážitok vnímali niektoré moje spolužiačky? Tu je pár ich myšlienok:

„Už na začiatku to vo mne vyvolalo umelecký pocit. Scéna ma vtiahla do obdobia vojny, nepohody, ale i časov Beatles…bolo to naozaj záživné. Krásne hudobné čísla nás aj roztancovali a priniesli hodnotný umelecký zážitok. Predstavenie vo mne vyvolalo rôzne pocity a ja som sa cítila, jednoducho, úžasne. “

„Predstavenie Fotil som Beatles zaujalo úžasným spracovaním minulosti. Priblížilo nám udalosti zábavnou, vážnou, no najmä zaujímavou formou. Prekvapila i živá hudba (aspoň tak to znelo) v podobe spevu a hry na bicie i gitary. Herci využili celé pódium,  na ktorom sa vždy niečo dialo. Počas predstavenia sa diváci nevedeli prestať smiať, no našli sa aj momenty, ktoré niektorých divákov, mňa nevynímajúc, primäli až k slzám.“

„Mňa neskutočne nadchlo to stúpajúce napätie v niektorých scénach-atmosféra, farby, svetlá… Najviac sa mi páčilo, ako autor dokázal prepojiť 3 generácie – 3 životné obdobia hlavnej postavy fotografa, reportéra Deža Hoffmanna, a to formou čierno-bielych momentov striedajúcich tie farebné. Všetky scény – od začiatku do konca – dokázali udržať pozornosť a sústredenosť divákov, ktorí svoje nadšenie neskrývali a najviac ho prejavili počas záverečného standing ovation.“

Už teraz sa teším na ďalšiu návštevu divadelného predstavenia, či už vo Zvolene, alebo…  Ktovie, kam nás autobus nabudúce zavezie?

                                                                                                                                                                                                                                       J.C., II.A + V.V., R.F., Z.B, II.C

Dňa 13.5.2024 sa žiačky 3B triedy odboru SVP zúčastnili veľmi zaujímavej👌 exkurzie a besedy v Centre integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti🫶v Haliči. Okrem informácií o CISZS, sme zažili aj zaujímavú besedu preventistu na tému, hlavne pre seniorov – Ako sa nestať obeťou zlodejov a podvodníkov🤗Ďakujeme za príležitosť🌞a tešíme sa na budúce stretnutia.

                                                                                                                                                                                                                                                                          III.B a II.B

Mladý Európan

 

Dňa 23.4.2024 sa 3 žiačky 3.B triedy zúčastnili súťaže Mladý Európan, ktorú organizoval Európe Direct Lučenec. Dievčatá majú zaujímavú skúsenosť zo súťaže, ktorá prebiehala v trojčlenných družstvách a v troch kolách.

V inakosti je krása alebo Križovatky umenia

 

Dňa 12. apríla 2024 sme si v rámci Dňa tolerancie v našej škole pripomenuli, že nie je hanba byť odlišný, dokonca je česť byť originál. Počas 45 minút mali možnosť prváci z I.D a druháci z II.A triedy zistiť, aké je to ocitnúť sa „na druhej strane“ či byť nepochopený.

Hosťom komornej besedy bol Mgr. Anton Oláh, ktorý sa s prítomnými ochotne podelil o svoje životné peripetie a priblížil situácie, keď sa ako človek ocitol na križovatkách smerujúcich k rôznym druhom umenia-od dotyku umeleckého slova cez dramatické umenie až po čaro hudby.

Žiaci mali možnosť zhliadnuť videoklip Mira Jaroša Biela zástava, ktorý otvoril dvere k viacerým zaujímavým témam v diskusii zameranej na problém tolerancie v dnešnej spoločnosti, taktiež si vypočuli prednes maďarských i rómskych (z pera kolegu Oláha) básní v podaní svojich spolužiačok.

Záver podujatia patril, ako ináč, hudbe v podobe spoločného spevu všetkých žiakov s klavírnym sprievodom Antona Oláha. Milé malé posedenie nás  prinútilo zamyslieť sa nad každodennými situáciami prahnúcimi po tolerantnom postoji nás ľudí.

            Buďme odvážni byť iní, ale zároveň sa tolerujme navzájom.

                                                                                                                                                                                                                                                                            Št.

DEŇ NARCISOV

 

Dňa 18.4.2024 naši žiaci z III.B triedy 🤗 prispeli vyzbieraním finančných príspevkov v uliciach mesta Lučenec k Celoslovenskej zbierke ” DEŇ NARCISOV “. Oslovovali okoloidúcich, ako aj svojich spolužiakov, kamarátov, učiteľov školy a rodinu k spoločnému účelu a cieľu Ligy proti rakovine🌼 . Lige proti rakovine a SČK – územný spolok Lučenec im touto cestou chce poďakovať za pomoc a podporu pri realizácii hlavného zbierkového dňa Zbierky DEŇ NARCISOV 🌞Ďakujeme za Vašu aktivitu a ochotu 🥰 tešíme sa na budúce, IIB a III.B trieda

Divadielko opäť na chvíľu ožilo

 

 Po ročnej prestávke sa nám opäť podarilo nadviazať na dlhoročnú tradíciu súťaže v umeleckom prednese, resp. výraznom čítaní O najlepšieho interpreta rozprávky. Stalo sa tak v stredu 10. apríla 2024 v „divadielkovej“ triede (IV.D).

Na javisko sa postavili súťažiaci prvého a druhého ročníka, dokonca aj tento rok sa pridali žiaci z I.D triedy s vyučovacím jazykom maďarským.

Školské kolo súťaže prebiehalo v troch kategóriách a na hodnotenie výstupov súťažiacich dohliadala nielen odborná porota v zložení Mgr. V. Patakyová, Mgr. M.Urbanová-Hedvigyová, Mgr. E. Štefancová a Mgr. A. Oláh, ale aj zástupcovia „hlasu ľudu“ v zastúpení nesúťažiacich spolužiakov.

Súťaž hudobne „dochutil“ kolega Oláh, za hudby ktorého si víťazi prevzali darčekové poukážky a niečo sladké pod zub. Naprázdno neobišiel ani jeden súťažiaci, pretože každého čakala sladká i vecná odmena.

Už teraz sa tešíme, čím nás súťažiaci prekvapia budúci rok.

Apropo, tu sú výsledky, ku ktorým víťazom srdečne blahoželáme:  

 KATEGÓRIA  A  (I.ROČNÍK)

1.miesto – SOFIA  BELÁKOVÁ, I.A

2.miesto – MICHAELA  GOMBALOVÁ, I.A

3.miesto – TAMARA  RAPČANOVÁ, I.A

KATEGÓRIA  B  (II.ROČNÍK)

1.miesto – EMILY  ŠŤAVINOVÁ, II.C

2.miesto – VIVIEN  MÁCSOVÁ, II.A

3.miesto – ANNA  ŠÚTOVÁ, II.A

Cena poroty:  BARBORA  STREČKOVÁ, II.A

 KATEGÓRIA  C  (ŽIACI S VJM)

1.miesto – VIVIEN  GOGOVÁ, I.D

2.miesto – VALENTÍNO  HUGYÁR, I.D

3.miesto – PANKA  HUSANÍKOVÁ, I.D                                                   

                                                                                                                                                                                                                                                                                  Št.

                                                                                                                     Exkurzia, Vodná nádrž Málinec

Dňa 26.3 .2024 o 8 hodiny ráno sme vyrazili z Lučenca. Cesta do Málinca netrvala dlho ,ani sme sa nenazdali a boli sme na mieste . Privítal nás pán ,najskôr nám povedal pár zaujímavosti o nádrži. Bola postavená ešte v minulom storočí na rieke Ipeľ. Výstavba trvala päť rokov. Je to najväčšia priehrada v okresoch Poltár a Lučenec.

Vodná nádrž má viacej funkcií –  slúži ako zásobáreň pitnej vody v daných okresoch , taktiež ako transformácia povodňovej vlny, účelové rybné hospodárstvo a jej posledná funkcia je energetické využitie sanitárneho prietoku malých vodných elektrární.

Vo vodnej nádrži sa nachádzajú aj nežiaduce živočíchy, hlavne ryby . Preto sa každý rok do vodnej nádrže nasádza nová populácia dravých rýb.

Následne nás previedli cez podzemný tunel, do ktorého viedlo vyše 200 schodov, chodby v podzemí mali rozmer 3 krát 3 m. Tunel viedol do veže, ktoré stála pár metrov od priehrady. Bol tam krásny výhľad. Potom sme sa presunuli pod nádrž, pomocou ďalšieho podzemného tunela. Zdola vyzerala nádrž obrovsky. Najväčšia výzva bolo vyšľapať hore na priehradu, kde viedlo zase mnoho schodov .
Ale úspešne sme to zvládli a užili si ďalší prekrásny výhľad.

Nakoniec sme sa poďakovali sme sa pánom čo nás sprevádzali a taktiež edukovali.

 

 

Odborná konferencia pri príležitosti 105. výročia  narodenia a 30. výročia  úmrtia  spisovateľa, básnika, dramatika a žurnalistu Ladislava Mňačka  

 

Dňa  15 . 3 . 2024  som sa  ako učiteľka  slovenského jazyka a literatúry  Strednej  odbornej školy pedagogickej  v Lučenci zúčastnila  odbornej konferencie pri príležitosti 105. výročia  narodenia a 30. výročia  úmrtia  spisovateľa, básnika, dramatika a žurnalistu Ladislava Mňačka, ktorá sa  konala  v hoteli Tatra v Rimavskej Sobote  pod záštitou  MS v Martine, Úradu  Banskobystrického  samosprávneho  kraja   Banská Bystrica, Klubu  spisovateľov  literatúry faktu  na Slovensku ,obce Lukovištia a mesta Rimavská Sobota. 

Prechádzku alejou osobnosti Ladislava Mňačka  a prierez  jeho tvorbou poskytol účastníkom konferencie  Prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD. Konferencie sa zúčastnili aj literáti  z Českej republiky, nakoľko  miestom narodenia  Ladislava Mňačka sú Valašské Klobouky. Dozvedeli sme sa zaujímavosti  o útlom detstve spisovateľa, o ženách v jeho  živote, o jeho činnosti  počas vojny, o ňom ako o človeku  v spoločnosti, osobnosti a jeho odvahe.   A nakoľko veľkú časť účastníkov tvorili  aj učitelia  slovenského jazyka a literatúry  zaujala nás  aj  téma Mňačko a školská literárna  výchova v kontexte dejín.   Na záver  konferencie  sme sa presunuli do Lukovíšť, kde sa konala pietna spomienka  v cintoríne, kde Ladislav Mňačko spolu so svojou manželkou Evou Bottovou a svojím svokrom, básnikom Ivanom Kraskom, našli  miesto spoločného večného odpočinku, teda tam, kde si to spisovateľ prial.

Môžeme byť hrdí, že žijeme práve v tej oblasti našej vlasti, ktorá je bohatým rodiskom, či pôsobiskom dejateľov nášho národného života.  My, učitelia slovenského jazyka a literatúry, nezabudnime tento fakt vštepovať aj mladej generácii, aby si  tieto osobnosti, ktoré sa  zapísali do dejín nášho  slovenského národa, náležite ctila.

                                                                                                                                                                                                                                              I.Galovičová

 

Exkurzia žiakov 3.B a 4.B triedy

 

Dňa 18.3.2024 sa žiaci 3.B a 4.B. triedy – odboru SVP🧡 zúčastnili v rámci praxe exkurzie v CVČ Relax v RS, a zažili skvelé 👌aktivity pri príležitosti Dňa soc.pracovníkov 🫶( 15.3. ) podľa IFSP pod vedením našej bývalej šikovnej absolventky Viki Talánovej🤗. Za príležitosť veľké ĎAKUJEME 💖 a tešíme sa na budúce stretnutia, IIB a SVP.

Cestou k rozprávke

 

18.3.2024 sa naši prváci (žiaci 1.A a 1.C triedy) ocitli v Novohradskej knižnici v Lučenci, aby si pripomenuli osobnosť zberateľa ľudovej slovesnosti Pavla Emanuela Dobšinského a jeho prácu.

Sprostredkovateľmi zaujímavých informácií boli manželia Štefan a Terézia Gabčanovci z Drienčan, ktorí nám prezradili nielen životopisné fakty autora, ale i výnimočné čriepky jeho nie ľahkého osudu.

Na konci stretnutia si naši budúci učitelia mohli priamo pred publikom vyskúšať, aké to je sprostredkovať rozprávku v typickom drienčanskom nárečí.

Ďakujeme za príjemne a zaujímavo strávený čas.

                                                                                                                                                                                                                                                                              Št.

MDŽ u seniorov

 

Významný sviatok žien oslávili aj v Dennom centre seniorov na Ulici Dr. Herza v Lučenci. O pestrý program sa postarala naša pedagogicka škola.                   

V programe vystúpili talentovaní študenti- Karáseková, Alabánová, Balog, Mátéová, Farkašová, Sujová, Blahutová, Samašová, spevácky zbor pod vedením p. p. Jantošovej.

Záver programu patril našim folkloristkám pod vedením p. p. Kurákovej. Sprievodným slovom nás sprevádzal Denis Balog a Lucia Sedlačeková.

                                                                                                            Exkurzia do Košíc 28.2.2024

Naše dobrodružstvo začalo o 8 ráno, keď sme sa všetci stretli za našou školou a nastúpili do autobus . V autobuse nás sprevádzala dobrá nálada a radosť.
Naša prvá zastávka bola v obci Betliar, kde sme navštívili kaštieľ Betliar, ktorý je najviac zachovaný na Slovenku z kaštieľov. Pani sprievodkyňa nám veľmi zaujímavo a zreteľne opísala históriou kaštieľa. Kaštieľ prekvital spomienkami a dejinami. Prvým vlastníkom kaštieľa z rodu Andrassy, bol Emanuel 1 Andrassy. Jeho portréty sú vystavené v kaštieli .


Veľmi ma zaujalo postavenie šľachtickej rodine Andrassy v Uhorku. Emanuelov brat, Július Andrassy bol významnou osobnosťou Uhorka, mal veľký politický status a korunoval Františka Jozefa 1 za cisára Rakúsko – Uhorka, a tak tiež aj jeho manželku Alžbetu Bavorskú, známu ako Sisi.

V kaštieli sa nachádzali vypreparované zvieratá, ako medvede, aligator , Drop Veľký, muflóny, slon, korytnačka… kdeže, Andrassyovci radi chodili na poľovačky. A taktiež radi cestovali. V kaštieli sa nachádzajú exponáty zo zahraničia, ako napríklad India, Čína…

Po nádhernej prehliadke sme nastúpili do autobusu a pokračovali do našej cieľovej destinácie Košice. Po príchode do Košíc sme mali rozchod, a mali možno stráviť čas podľa nášho uváženia. My sme sa rozhodli sa ísť najesť, počas cesty nám dosť vyhladlo. Rozhodli sme sa pre čínsku reštauráciu ,,zjedzte koľko môžeš .” Jedlo bolo úžasné a poriadne sme sa najedli .

Následne sme sa vybrali objavovať mesto Košice. Stretli sme veľmi veľa milých ľudí. Po prechádzke mestom prišiel čas na vrchol večera. Stretli sme sa pred Národným Divadlom Košice, kde sa ten večer konala opereta Grófka Marica, táto opereta oslavovala 100 rokov od jej vzniku. Napísal si Emmerich Kálmán. Opereta prečkala moje očakávania, boli momenty, keď mi na tele nabehla husia koža. Spojenie komédie a drámy sa mi veľmi páčilo. Dej odrážal spoločnosť v 19. až 20. storočí, život Grófky Marici ako slobodnej ženy .


Po skončení operety sme sa presunuli späť do autobusu a vyzerali sme do Lučenca. Exkurzia bola zaujímavá a jedinečná, vytvorili sme si ďalšie krásne spomienky, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

                                                                                                                                                                                                                                                                3.A trieda

Karneval pre deti

 

Študenti 3.B triedy odbor pedagogický asistent, urobili deťom v MŠ štvrť MR Štefánika pekný karnevalový program. 

Spievajže si, spievaj

 

Dňa 12.2.2024 sa v priestoroch Strednej odbornej školy pedagogickej v Lučenci konala súťaž v speve SPIEVAJŽE SI, SPIEVAJ. Súťažilo sa v dvoch kategóriách: populárna a ľudová pieseň. Každý jeden súťažiaci si mal pripraviť 2 piesne, ktoré prezentoval pred odbornou porotou a divákmi. Konkurencia bola veľká a úloha členov poroty o to náročnejšia. Súťaž sa skončila s následujúcimi výsledkami:

Kategória populárnej piesne:
1. miesto- Andrea Karáseková, 4.A trieda
2. miesto- Denis Balog, 3.A trieda
3. miesto- Olívia Alabánová, 2.C- D trieda;
Saskia Veres, 3.D trieda

Kategória ľudovej piesne:
1. miesto- Kristína Sujová, 4.C trieda
2. miesto- Zuzana Kráľová, 4.A trieda
3. miesto- Simona Fábryová, 4.A trieda;
Daniela Blahútová, 3.C trieda

Víťazom blahoželáme a držíme im palce v ďalšom postupovom kole, ktoré sa uskutoční v Leviciach.

Čo dodať na záver?
„Hudba je rečou pre tento svet, práve ona je jazykom zrozumiteľným tam, kde už zrozumiteľnosť neočakávame. Práve ona je objaviteľkou schopností, ktoré sme už zabudli.“

A práve naši súťažiaci dokázali, že na svoje hudobné schopnosti nezabudli.

                                                                                                                                                                                                                                                 Lucia Sedlačeková, 4.A

Barborka skončila bronzová

 

Prvý deň druhého polroku bol pre dvojicu našich študentiek – Niku a Barborku – dosť náročný. Ich spolužiaci si užívali uvoľnenie napätia z polročného skúšania, ony sa pasovali s náročnými úlohami v teste či ústnom prejave. Prečo? Odpoveď je jednoduchá.

1. februára 2024 sa konalo krajské kolo Olympiády zo SJL, ktoré sa uskutočnilo vo Zvolene. V silnej konkurencii (viac ako 20 gymnázií a stredných škôl) nás obe dievčatá (Nikoleta Mikušová, IV.C a Barborka Strečková, II.A) vzorne reprezentovali, dokonca Barborke sa podarilo získať krásne 3. miesto.

Obom dievčatám ďakujeme za ich odvahu zmerať si sily aj s ostatnými stredoškolákmi a Barborke blahoželáme k dosiahnutému úspechu.

                                                                                                                                                                                                                                                                             Št.

Úspešný štart do nového roka 2024😊

 

V decembri sa na našej škole uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Ako najúspešnejšia súťažiaca, po sčítaní bodov v písomnej aj v ústnej časti, skončila Simona Haľachová z III.A triedy. Simča ďalej úspešne obhajovala dobré meno „pégéčky“ na okresnom kole, ktoré sa uskutočnilo 17. januára 2024 na GBST v Lučenci. V silnej konkurencii sa jej podarilo skončiť na krásnom druhom mieste!

Gratulujeme, ďakujeme za peknú reprezentáciu školy a prajeme veľa úspechov v ďalšom štúdiu!

                                                                                                                                                                                                                                                Mgr. Natália Ševčíková

Slovenčina karty poriadne zamiešala

14. decembra 2023 sme po roku opäť mohli sledovať odvážnu plavbu 17 súťažiacich vo vodách slovenského jazyka a literatúry v rámci Olympiády zo Sjl. Udialo sa tak formou online testu, ktorý bol následne doplnený transformáciou neznámeho textu a tvorbou rečníckeho prejavu na danú tému.

Výsledky olympiády automaticky vyhodnotil systém EduPage, a tak víťazmi tohtoročného školského kola sa stali:

A kategória (3. a 4. ročník): B kategória (1. a 2. ročník):

1.miesto – N. Mikušová, IV.C 1.miesto – B. Strečková, II.A
2.miesto – V. Demjanovičová, IV.C 2.miesto – K. Huláková, II.A
3.miesto – L. O. Šimonová, IV.A 3.miesto – V. Matušková, II.A

Všetkým súťažiacim ďakujeme za aktívnu účasť, víťazom srdečne blahoželáme
k dosiahnutým výsledkom a postupujúcim súťažiacim držíme palce v krajskom kole.

                                                                                                                                                                                                                                                                    Št.

Exkurzia Viedeň

 

Na našej škole je milou tradíciou návšteva Viedne v krásnom adventnom období. Žiaci pod vedením profesoriek Eriky Kurákovej, Henriety Matuškovej, Magdalény Bódiovej a Žofii Sabatskej v skorých ranných hodinách nasadli do autobusov a s nadšením sa vybrali do hlavného mesta Rakúska na poznávaciu exkurziu.

Počas cesty nám predvianočnú atmosféru skrášlila aj zasnežená krajina. Šťastne sme dorazili do čokoládovne v Kittsee, odkiaľ sme potom pokračovali do Viedne. Vo viedenskom Hofburgu sme navštívili múzeum cisárovnej Sisi. Samozrejme sme nemohli vynechať ani kúzelné vianočné trhy v historickom centre mesta, ktoré majú dlhodobú tradíciu.

Vracali sme sa v nočných hodinách a zhodli sme sa, že Viedeň je jedným z najlepších miest na vianočnú návštevu.

” Hlineny dukat”

Dňa 12.12 2023 žiaci 3.B pomohli pri realizácii pilotného projektu Zbierky” Hlineny dukat” 🤗, boli veľmi šikovní a komunikativni 🤗 a pomohli vyzbierať výnos zo zbierky – sumu 632, 42 € 🫶

Za účasť im veľmi Ďakujeme ❤️ a v neposlednom rade Ďakujeme pani Kovacikovej Ivanke a Diecéznej Charite Rožňava za príležitosť 🙏Tešíme sa na budúce stretnutia 🤗 žiaci III. B triedy a II. B.

Z tohtoročnej jesennej divadelnej úrody

 

Aj tento rok v rámci festivalu Divadelná jeseň 2023 sme mali tú česť navštíviť divadelné predstavenie v podaní Divadla Commedia Poprad, ktoré zavítalo do Novohradu na pozvanie  Novohradského osvetového strediska a Mesta Lučenca, aby nielen Lučenčanom spríjemnilo jeden sychravý jesenný pondelok.

Tentoraz sa herci vkradli do duší nás divákov prostredníctvom inscenácie Neprebudený, spracovanej na motívy rovnomennej poviedky Martina Kukučína. Predstavenie prinieslo tragický, no i jemným humorom presvetlený príbeh dedinského husiara Ondráša Machuľu, ktorý nevie prekonať nástrahy sveta, a tak v ňom hynie.

V hlavnej úlohe Ondráša sa predstavil herec Milan Novák. Ten postavu duševne nezrelého husiara zvládol bravúrne a zahral uveriteľne.

Predstavenie nám ako divákom ponúklo aspoň okamih na zastavenie sa a zauvažovanie o postavení ľudí, tak trochu odlišných, v našej spoločnosti.

Ďakujeme za príjemný umelecký zážitok.

                                                                                                                                                                                                                                                                           Št.

Ako sa z nás učiteľov na pár hodín stali žiaci…

 

2. novembra 2023 sme sa na niekoľko minút vrátili o pár rokov späť, a to do školských lavíc, aby sme získali najnovšie informácie o inovovanom Štátnom výchovnom programe pre ŠKD.

Zaujímavú a pre naše ďalšie pedagogické pôsobenie nepostrádateľnú oblasť nám sprostredkovali lektori Občianskeho združenia – vychovávatelia.sk manželia Zábuškovci. Touto cestou im úprimne ďakujeme za ochotu pricestovať priamo k nám do Lučenca, aby nám odovzdali nové poznatky a cenné skúsenosti pre našu ďalšiu pedagogickú činnosť.

Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

                                                                                                                                                                                                                                                                                    Št.

Sárova Bystrica 2023

 

26. októbra 2023 sme navštívili Banskú Bystricu, aby sme aj tento rok zabojovali o prvenstvo v súťaži mladých moderátorov Sárova Bystrica 2023.
Mladé talenty súťaže mali aj v tomto roku možnosť zmerať si sily v piatich disciplínach, a to konkrétne: v moderovaní, čítaní reklamných vstupov a spravodajských blokov, tvorbe videoreportáže a realizácii rozhovoru s respondentmi.

Tentoraz sa na nás šťastie usmialo, a to v podobe tretieho miesta pre našu energickú maturantku Lauru Lackovú zo IV.C triedy. Prišla, „zaštebotala“, rozosiala pozitívnu energiu všade navôkol a …skončila tretia.

Dúfame, že sme vykročili tou správnou nohou a že aj rok 2024 má pre nás pripravené prekvapenie. Ale nepredbiehajme.
                                                                                                                                                                                                                                                                                  Št.

Fatima skončila druhá

 

24. októbra 2023 sa v CVČ Magnet v Lučenci konalo regionálne kolo súťaže v prednese pôvodnej slovenskej prózy Timravina studnička.

V IV. kategórii stredných škôl súťažila aj žiačka IV.B triedy Fatima Haziroglu, ktorá získala krásne druhé miesto.

Ďakujeme za vzornú reprezentáciu a srdečne blahoželáme!

                                                                                                                                 Št.

Pod lampou

 

Dnes (20.10.2023) sme si Pod lampou „posvietili“ na nášho absolventa, herca a moderátora Dušana Ambroša, ktorý zavítal do Lučenca, aby sa s nami v priestoroch Novohradskej knižnice v Lučenci podelil o svoje zážitky, pocity, životné úspechy a sny.

A samozrejme, že nechýbala ani miniautogramiáda.

Ďakujeme Duškovi za inšpiráciu, motiváciu, slová povzbudenia i cenné rady. Už teraz sa tešíme na stretnutie počas Nonstop párty.

                                                                                                                                                                                                                                                                             Št.

Dobšinského rozprávky ako inšpirácia

 

V piatok 13. októbra 2023 sa na žiakov II.A triedy usmievalo nielen štrbavé jesenné slniečko, ktoré ich sprevádzalo cestou do Novohradskej knižnice v Lučenci, ale aj milá hosťka Ivana Jackuliaková, umelecká výtvarníčka, inšpirujúca sa krásou ženy, ľudovým krojom, rozprávkami i detským úsmevom.

Počas zaujímavého rozprávania pani Ivana dovolila našim druhákom nakuknúť do jej osobného života a prezradila im, že výsledkom jej tvorivosti a úcty k folklóru sú nádherné čelenky do vlasov, plné všakovakých kvetov.

Nevediac ako, zrazu sa naši žiaci ocitli v rozprávkovej ríši P. Dobšinského, ktorý v niektorých scénach svojich fantastických príbehov mohol smelo konkurovať autorom dnešných hororov. 

A vraj piatok trinásteho…(?) Tentoraz priniesol plné vrece šťastia.

                                                                                                                                                                                                                                                                            Št.

Ustanovujúce zasadnutie Rady MMP

 

5. 10. 2023 sa na Radnici v Lučenci konalo ustanovujúce zasadnutie Rady Mestského Mládežníckeho Parlamentu Lučenec. Jej členmi sa stali aj naše šikovné žiačky Danielka Blahutová a Vanessa Rebeka Samašová z III.C triedy.

Europe Direct Lučenec – Aktivity o EU

 

V septembri sa žiaci 2.B a 3.B triedy zúčastnili zaujímavej akcie organizovanej Europe Direct Lučenec – Aktivity o EU” , kde sme mali možnosť si overit svoje znalosti a zručnosti spoznávania EU, a zapojiť sa tak do besedy s p.Miškou Hrnčiarovou z Európe Direct v LC. Za prilezitost Ďakujeme a tešíme sa na budúce, žiaci 2.B a uč.2. B. 

Exkurzia do Bratislavy

 

V jeden krásny stredajší slnečný deň sa žiaci a žiačky, ktorí reprezentovali školu alebo mali prospech na čisté jednotky, zúčastnili pod vedením pedagógov Eriky Kurákovej a Dagmar Jantošovej, exkurzie do nášho hlavného mesta. Čakal ich zaujímavý program. Hneď po príchode im otvorila svoje dvere obrátená pyramída Slovenského rozhlasu v Bratislave, kde si mali možnosť prezrieť nielen unikátnu architektúru, ale aj vysielanie správ. Hneď potom ich privítalo nedávno dokončené slnečné námestie slobody, z ktorého ich na Slavín odviezol milý pán šofér autobusom. Po nádhernej scenérii Bratislavy a pár fotkách s pomníkom v pozadí, svoju náruč otvorilo centrum Bratislavy.

Nádherný deň korunoval dramatický večer v Činohre SND hrou Veselé paničky windsorské od Williama Shakespeara. Večer sme sa všetci šťastne vrátili obohatení o prekrásne zážitky domov.

Hra v hlavnej úlohe

 

O tom, že hra ako metóda rozvoja komunikačných spôsobilostí detí, nás prišla presvedčiť PhDr. Gabriela Pavúková, pracovníčka NIVAM (Národného inštitútu vzdelávania a mládeže), ktorá do našej školy zavítala 22.09.2023.

Metodický deň pre stredné pedagogické školy sa uskutočnil pod záštitou MŠVVaŠ SR ako súčasť projektu v spolupráci s NIVAM a UNICEF a zúčastnili sa ho naši maturanti zo IV.A triedy.

Cieľom podujatia pod názvom Hry na podporu rozvoja komunikačných spôsobilostí detí s odlišným materinským jazykom bolo predstaviť edukačné hry a aktivity na stimuláciu komunikačných spôsobilostí detí s odlišným materinským jazykom. Krátky vstup bol venovaný hre ako metóde oboznamovania sa so slovenským jazykom, vzápätí nasledovala zaujímavá prezentácia svojpomocne zhotovených hračiek, ich významu, účastníci mali tiež možnosť zahrať sa s hračkami.

Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

                                                                                                                                                                                                                                                                         Št.

Beseda s Miroslavom Regitkom

 

Posledný septembrový piatok (29.9.2023) žiaci II.A triedy zavítali do priestorov Novohradskej knižnice v Lučenci, kde sa stretli s ďalšou významnou osobnosťou umenia. Tentoraz to bol portrétny karikaturista, ilustrátor detských časopisov (Ohník, Fifík), kníh, učebníc i obalov na CD  Miroslav Regitko.Beseda bola plná užitočných informácií, zaujímavých príbehov, smiechu, no žiaci nepohrdli ani ochutnávkou ďalšieho kúska umenia.

                                                                                                                                                                                                                                                              Št.

Čitateľský maratón 2023 

v Lučenci 

 

Druhý októbrový deň 2023 patril maratónu v čítaní, ktorý sa uskutočnil v priestoroch Radnice v Lučenci. Sálou Fénix sa niesli hlasy žiakov ZŠ, študentov SOŠ a gymnázia, čítajúcich z tvorby významnej autorky Novohradu Hany Koškovej.

Samotná poetka dodala punc originality tomuto netradičnému podujatiu, a to nielen osobnou prítomnosťou, ale i zaujímavou prezentáciou svojej najnovšej literárnej tvorby. 

 

Ďakujeme za ozvláštnenie a spríjemnenie, inak celkom obyčajného, pondelka.

Do skorého čítania, priatelia!

                                                                                                                                                                                                                                                                                  Št.

Slovo v hlavnej úlohe

 

Novohradské osvetové stredisko v Lučenci dňa 27.septembra 2023 v rámci projektu Slovo v hlavnej úlohe zorganizovalo pre stredoškolákov tvorivú dielňu pod názvom Od rozhovoru po podcast. Lektor Marcel Páleš, rozhlasový moderátor, redaktor a dramaturg RTVS, sprostredkoval účastníkom podujatia zaujímavé informácie a v rámci diskusie ich oboznámil s charakteristickými črtami rozhlasovej práce, a to nielen z pohľadu redaktora, ale i moderátora. Študenti si vyskúšali, ako viesť rozhovor, boli svedkami (niektorí aj účinkujúcimi) živého vstupu a po analýze praktických výstupov získali cennú spätnú väzbu, ktorá (čo i len o milimeter) im určite pomohla v osobnom posune či ďalšej inšpirácii. Možno sa s niektorými v blízkej budúcnosti stretneme na televíznych obrazovkách a niektorí sa nám prihovoria od mikrofónu v rozhlasovom štúdiu. Ktovie?

Rozhovor s koordinátorkami

 

Ďakujeme poslankyniam mestského zastupiteľstva a zároveň koordinátorom Mestského mládežníckeho parlamentu – Nadi Bohinskej a Karolíne Mičkovej – za inšpiratívnu prednášku o dôležitosti  a poslaní mestských a školských študentských parlamentov. Ďakujeme zároveň aj za to, že našim študentom vysvetlili štruktúru a ciele mestských parlamentov a poukázali na dôležitosť hlasu mladých ľudí.

Slávnostné otvorenie školského roka 2023/2024